Energia dla klimatu – stanowisko Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej

Polski sektor energetyczny systemowo wspiera racjonalną politykę energetyczno-klimatyczną i w sposób planowy prowadzi strategiczne działania w zakresie spełnienia długoterminowych celów OZE. W Katowicach, w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, stanowisko Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej w tym obszarze prezentowała Monika Morawiecka z Rady Zarządzającej PKEE.

Panel ”Energia dla Klimatu” był jednym z najważniejszych paneli „energetycznych” pierwszego dnia katowickiego kongresu. Jego uczestnicy byli zgodni , że w odnawialne źródła energii warto inwestować – trzeba to jednak robić rozsądnie, tak aby zapewnić stabilność dostaw energii do odbiorców końcowych. Monika Morawiecka z Rady Zarządzającej PKEE podkreślała, że przedsiębiorstwa sektora energetycznego zrzeszone w Stowarzyszeniu wspierają wszelkie aktywności i prowadzone w tym zakresie. Chodzi między innymi o działania podejmowane przez resorty Energii i Środowiska, a także te podejmowanie bezpośrednio przez spółki energetyczne.

– Chcemy w tym obszarze wykorzystać szanse związane z najbliższą unijną perspektywą – podkreślała Morawiecka. – PGE już pracuje nad wybudowaniem elektrowni wiatrowych na Bałtyku. Liczymy, że w 2020 roku będziemy mogli pochwalić się tam mocą wytwórczą na poziomie 1000MW – dodała.

Stanowisko sektora energetycznego jest niezwykle istotnie w przebiegu merytorycznej debaty o przyszłości polityki energetyczno-klimatycznej, stąd duże zaangażowanie PKEE w tegoroczną edycje Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

– Cieszę się ze jako Polski Komitet Energii Elektrycznej możemy współtworzyć tegoroczne EKG. Jestem przekonany, ze poważna debata o przyszłości polskiej energetyki, w tym energii ze źródeł odnawialnych, przysłuży się przede wszystkim klientom spółek energetycznych – czyli nam wszystkim – dodaje Maciej Kość, Dyrektor Biura Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
Europejski Kongres Gospodarczy organizowany jest już po raz dziesiąty. W tym roku EKG to 3 dni obrad, ponad 100 debat, 800 prelegentów i ponad 9000 uczestników z całego świata. Polski Komitet Energii Elektrycznej jest jednym ze partnerów wydarzenia.

Debaty energetyczne w ramach EKG są jednym z etapów przygotowania sektora energetycznego do Szczytu klimatycznego ONZ- COP24 , który odbędzie się w tym roku w Katowicach.

źródło: komunikat prasowy PKEE