eRajd dziennikarzy samochodami elektrycznymi trasą: Warszawa – Łódź – Poznań – Wrocław – Warszawa

9 dziennikarzy z 5 redakcji: BiznesAlert.pl, Dziennik Gazeta Prawna, Polityka Insight, TOK FM i WysokieNapiecie.pl wzięło udział w rajdzie samochodami elektrycznymi w dniach 21-22 kwietnia 2018 r. Akcji partneruje m.in. Polski Komitet Energii Elektrycznej.

Cztery załogi redakcji Biznes Alert, WysokieNapiecie.pl i dwie wspólne: Dziennika Gazeta Prawna z radiem TOK FM oraz WysokieNapiecie.pl z Polityka Insight otrzymały do dyspozycji 4 samochody elektryczne BMWi3, Hyuandai Ioniq, praz 2 samochody Nissan Leaf. Miały przejechać w pierwszym dniu z Warszawy przez Łódź i Poznań do Wrocławia (dystans ok. 500 km) w drugim dniu z Wrocławia przez Piotrków Trybunalski do Warszawy. Meta pod Pałacem Kultury i Nauki. Zwycięzcą eRajdu drużyna, która zamelduje się na mecie z najkrótszym czasem przejazdu na całej trasie z Warszawy do Wrocławia i z powrotem do Warszawy. Po pierwszym dniu załogi wymieniały się samochodami.

Dziennikarze otrzymali zadanie trudne, gdyż sieć stacji ładowania w Polsce jest jeszcze bardzo uboga. Z tego względu strategia wyboru odpowiednich dróg i stacji ładowania nie była prosta.

W trakcie rajdu okazało się, że rzeczywistość jest nieco inna od wymagań elektromobilności. Dziennikarze mieli problemy z ładowarkami. Podłączenie dwóch samochodów do szybkiego  ładowania na jednym punkcie okazało się w jednym przypadku nierealne bowiem spowodowało wybicie bezpieczników. W innym przypadku podłączenie kabli do stacji ładowania zakończyło się problemem z ich wyjęciem – trzeba było wspomóc się łomem!

Cały rajd relacjonowany był na bieżąco online na stronie producenta urządzeń kontrolnych firmy Keratronik pod adresem online.keratronik.pl, gdzie można było zobaczyć na mapie pozycje poszczególnych załóg, ich prędkość i stan akumulatorów.

Na Twitterze relacja pod hasztagiem #eRajd.

źródło: Twitter