Awarie – brak energii elektrycznej u wielu odbiorców po Wielkanocnej wichurze

Niestety spełniły się prognozy meteorologów mówiące o silnych wiatrach w północnej i zachodniej Polsce. W wyniku nocnej wichury kilka tysięcy odbiorców nie miało energii elektrycznej. Część z nich jeszcze oczekuje na naprawy. W terenie działają wszystkie ekipy remontowe nad usuwaniem skutków wichury. Mimo zakazu pracy w święta nasi elektromonterzy musieli odejść od stołów świątecznych by inni mogli do nich zasiąść. Dziękujemy za ich ofiarną pracę w świąteczne dni!

Najwięcej wyłączeń awaryjnych miało miejsce w województwach lubuskim (ok.1,6 tys.) i podlaskim (ok. 1,1 tys.).

Według danych operatorów sieci dystrybucyjnych w następujących miastach i gminach wystąpiły awarie, które są systematycznie usuwane:

ENERGA OPERATOR:

Oddział w Koszalinie:

  • Region Białogard: Miasto i Gmina Karlino, Gmina Sławoborze, Miasto i Gmina Białogard, Miasto i Gmina Gościno
  • Region Szczecinek: Miasto i Gmina Barwice

Oddział w Płocku:

  • Region Mława: Miasto i Gmina Żuromin, Miasto i Gmina Mława, Miasto i Gmina Bieżuń, Miasto i Gmina Lidzbark, Miasto i Gmina Glinojeck, Gmina Radzanów, Gmina Wieczfnia Kościelna, Gmina Wiśniewo, Gmina Szreńsk

Oddział w Olsztynie:

  • Region Szczytno: Miasto i Gmina Szczytno, Gmina Wielbark, Miasto i Gmina Biskupiec

Oddział w Toruniu:

  • Region Rypin: Miasto i Gmina Lipno, Gmina Wielgie, Gmina Fabianki
 PGE DYSTRYBUCJA:
W związku z wichurami przechodzącymi przez województwo warmińsko- mazurskie wystąpiły nieplanowane przerwy w dostawie energii elektrycznej w gminach: Olecko, Ruciane Nida, Gołdap, (bez zasilania pozostaje ok. 1 tys. Odbiorców). Najczęstszą przyczyną awarii są uszkodzenia i zerwania linii energetycznych powstające w wyniku upadania na przewody zerwanych przez wiatr konarów oraz drzew. W związku z niekorzystnymi alertami pogodowymi służby energetyczne PGE Dystrybucja S.A. pozostawały w gotowości od wczesnych godzin porannych i zostały uruchomione natychmiast po otrzymaniu pierwszych komunikatów o uszkodzeniach. Energetycy intensywnie pracują w terenie, lokalizując i usuwając awarie, aby jak najszybciej przywrócić zasilanie do Odbiorców.
TAURON DYSTRYBUCJA:
  • Oddział: Wrocław – Region Oleśnica: Grabowno Wielkie
  • Oddział: Bielsko-Biała – Region Żywiec: Soblówka

ENEA OPERATOR:

Oddział Poznań – Region Chodzież: Margonin

Oddział Bydgoszcz – Region Mogilno: Żnin

Należy się spodziewać wystąpienia kolejnych awarii w dostawach energii elektrycznej ponieważ na dzisiejszą noc w północnej Polsce (głównie Pomorze) prognozowane są silne wiatry w porywach do 90 km/godz. Będziemy informować o ewentualnych awariach.

red. ge24.pl