Panele słoneczne generujące energię elektryczną z kropel deszczu

Naukowcy z Uniwersytetu Soochow w Chinach opracowali panele słoneczne, które mogą generować energię z kropel deszczu.

W czasopiśmie ACS Nano zostało opisane w jaki sposób technologia nanogeneratora TENG może być umieszczona na panelu fotowoltaicznym dzięki czemu wychwytuje się energię z ruchu kropel deszczu, które na nie spadają. Nanogeneratory przetwarzają w bardzo małej skali energię mechaniczną (ruch) kropel deszczu w energię elektryczną.

Dzięki zastosowaniu nanogeneratorów udało się wytworzyć taki hybrydowy panel fotowoltaiczny, który mimo zaimplementowanej technologi TENG jest na tyle lekki i tani, że może być montowany na dachach. Technologia ta to wynik wielu eksperymentów z różnymi przezroczystymi tworzywami sztucznymi i polimerami tworzącymi warstwę między nanogeneratorami TENG a ogniwami fotowoltaicznymi panela. Dzięki połączeniu tych warstw możliwe jest ich niezależne funkcjonowanie i generowanie energii elektrycznej w różnych warunkach pogodowych.

Naukowcy z Uniwersytetu Soochow pracują aktualnie nad możliwościami obniżenia kosztów produkcji gotowych paneli. Jeśli im się to uda to może być to rewolucja w wykorzystaniu paneli słonecznych w terenach gdzie występują częste deszcze i słabo nasłonecznione dni.

W najbliższych latach udział energii elektrycznej wytwarzanej przez odnawialne źródła energii będzie rósł szybciej niż jakiekolwiek inne źródło a w roku 2040 stanowić będzie ok. 40 % światowej produkcji energii. Energia wytwarzana przez panele fotowoltaiczne będzie miała w tym swój istotny udział.

 

źródło: komunikat Uniwersytetu Soochow (Chiny)