Szwajcarska policja wprowadza do codziennego użytku elektryczne SUV-y Tesli

W Szwajcarii trwa dyskusja nad zakupem dla policji kantonu Bazylea Miasto 7 samochodów elektrycznych Tesla typu X-100D, które mają kosztować po 140.000 franków. Zarówno społeczeństwo jak i politycy zadają pytanie czy taki zakup za około miliona franków jest zasadny i potrzebny.

Przedstawiciele policji argumentują, że samochody te będą bardzo korzystne dla miejscowej policji z kilku względów. Po pierwsze koszty użytkowania i utrzymania pojazdów będą niższe niż aut o konwencjonalnym napędzie, po drugie auta tego typu dysponują znacznie lepszym przyspieszeniem co jest istotne w codziennej pracy policji, ponadto ten SUV ma praktyczne tylne drzwi unoszone do góry co w przypadku konieczności przewozu np. osób pijanych czy awanturujących się znacznie ułatwia “załadunek” i jako istotne podawane jest ograniczenie emisji CO2 do atmosfery przez samochody elektryczne.

Oponenci, w tym szczególnie poseł Felix Wehrli (populistyczna partia SVP) twierdzą, że taki zakup jest przedwczesny, zbyt drogi i wcale nie poprawiający atmosfery bowiem do produkcji aut elektrycznych a szczególnie ich akumulatorów jest mocno emisyjne. Dodatkowo zakup w późniejszym czasie może być korzystniejszy, gdy inni wielcy producenci jak np. Mercedes-Benz czy BMW zaoferują podobne pojazdy dostosowane dla policji w lepszych cenach (zniżka rządowa). Wskazują także na to, że auta te nie były testowane jak dotąd przez policję więc nie wiadomo jakie będą w codziennej eksploatacji. Argument, że pojazd będzie bardziej niebezpieczny niż konwencjonalny ponieważ go nie słychać jest nieco przesadzony.

Departament Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa (JSD) podkreśla, że nawet jeśli dziś zakup jest stosunkowo drogi to w momencie wyłączenia tych pojazdów z eksploatacji będzie można uzyskać wysoką cenę przy ich odsprzedaży ponieważ wartość odsprzedaży jest znacznie wyższa niż konwencjonalnych aut. Argumentują też, że tylko Tesla jest w tej chwili dostawcą całkowicie elektrycznych SUV-ów.

 

 

 

SUV Tesli jest już wykorzystywany przez policję w takich krajach jak USA, Kanada i Luksemburg. Kanadyjscy policjanci szczególnie chwalą sobie drzwi uchylne pozwalające umieścić w aucie niespokojne osoby bez problemu.

 

Policja Bazylei ma otrzymać te samochody jesienią. Stacje ładowania dla nich będą się znajdować przy posterunkach policji Kannenfeld i Clara oraz przy arsenale.

red. ge24.pl