Samochody elektryczne na 88. Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie

Mamy pierwszą w historii RP niedzielę wolną od handlu. Wielu zachęca do spacerów. Pogoda jest wyjątkowo sprzyjająca. My zachęcamy do innej wycieczki – do zwiedzenia 88. Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie.

Dziś w Genewie nie jest tak ciepło jak we Wrocławiu TYLKO 8 stopni na plusie i deszczowo, ale gorąco jest wewnątrz hal PALEXPO, gdzie trwa salon samochodowy.

Wybierzmy jedno z aut jakie przyjechały specjalnie na tę okazję do Genewy, zasiądźmy za kierownicą (albo chociaż jako pasażer) i jedźmy do Palexpo.

Po wejściu do hali zobaczymy mnóstwo ludzi i pojazdów. Jesteśmy na miejscu. Jest co oglądać. Pamiętajmy, że możemy wziąć udział w konkursie i wygrać auto hybrydowe Ford Mondeo warte 39.900 franków. Trzeba tylko zainstalować w telefonie aplikację Salon Car Collector, zrobić zdjęcia samochodów o niskim zużyciu energii i zgłosić je organizatorom salonu.

Jest tu bardzo wiele bo blisko 900 pojazdów z całego świata od najważniejszych producentów, ale także pojazdy koncepcyjne, które wzbudzają ogromne zainteresowanie.

Naszą wycieczkę po salonie rozpoczniemy w hali nr 4 od niezwykle śmiałej i ciekawej koncepcji zaprezentowanej przez koncern Renault EZ-GO. To samochód autonomiczny, elektryczny o nowatorskim rozwiązaniu wsiadania do niego. Samochód ma podnoszony dach z przodu z opuszczaną przednią rampą jak trap promu, po którym wchodzą do wnętrza pasażerowie lub nawet wjeżdżając wózkiem.  Pasażerowie siedzą wzdłuż bocznych mocno przeszklonych boków pojazdu (kanapa w kształcie litery U). Pojazd porusza się z prędkością maksymalną 50 km/godz co w zupełności wystarczy na miejskie trasy. Inżynierowie Renault chcą w ten sposób zrewolucjonizować transport miejski. Zobaczymy czy im się to uda.

W hali nr 2 zobaczymy Mitsubishi Outlander PHEV o napędzie hybrydowym. SUV Mitsubishi o 3 silnikach: spalinowym, elektrycznym z przodu i z tyłu o stałym napędzie 4WD. SUV ten jest pierwszym w „stajni” Mitsubishi hybrydowym typu plug-in i jednocześnie samochodem elektrycznym. Oba silniki elektryczne mają po 60 kW. Zużycie paliwa – rewelacja 1,63 L/100 km!

W tej samej hali nr 2 możemy zobaczyć rodzimą konstrukcję MICROLINO. Szwajcarski 2-miejscowy pojazd elektryczny o wadze 450 kg i zasięgu 120 do 215 (w zależności od baterii) osiągający maksymalnie 90 km/godz. Idealny samochód do parkowania w zatłoczonych miastach, do którego wsiada się od frontu.

W hali nr 6 Jaguar wystawia całą gamę swoich samochodów. Zobaczymy wśród nich białego Jaguara I-PACE EV-400 w pełni elektrycznego, bateryjnego o pojemności baterii 90kW osiągającego 100 km/godz w ciągu 4,8 sekundy i mającego zasięg do 480 km.

W tej samej hali możemy zobaczyć wśród całej kolekcji samochodów Land Rover kolejną nowość – luksusową hybrydę SUV plug-in Range Rover PHEV P400e Autobiography. Samochód Range Rover P400e ma 300-konny silnik benzynowy i elektryczny silnik o mocy 85 kW. Do 100km/godz rozpędza się w 6.8 sekundy a osiąga maksymalną szybkość 220km/godz.

W hali nr 1 firma FOMM przedstawia swoje pojazdy wśród których jest najmniejszy 4-miejscowy samochód elektryczny mogący zarówno jeździć po drogach jak i pływać.

Wiele do oglądania. Wiele zachwycających pojazdów, ale proponujemy zakończyć naszą wędrówkę  w hali nr 6 przy stanowisku nr 6250. Tu prezentowany jest RIMAC-C_two – nowy sportowy samochód całkowicie elektryczny o fantastycznej mocy 2000 KM! Ten samochód przyspiesza do setki w niecałe dwie sekundy! Chciałoby się spróbować przyjemności jazdy nim ale niestety jego cena to MILION euro.

Trochę pomarzyliśmy, czas wracać do naszego starego auta i w drogę do domu… Za rok znów się tu spotkamy!

red. ge24.pl